Bilgisayar parçaları hakkında bilinmesi gerekenler

Bugün sizlerle bilgisayar parçaları hakkında bilinmesi gerekenlere bakacağız.

Bilgisayar parçaları hakkında bilinmesi gerekenler 1 işlemci

İşlemci(Central Processing Unit)

En kısa şekilde bilgisayarın beyni diyebileceğimiz bir parçadır. bilgisayarın temel işlem birimini oluşturan, belirli mantık ve matematik işlemlerini elektronik olarak yapabilecek biçimde, verilen komutları yorumlayan ve yürüten,yongalardan oluşmuş tümleşik devre olarak tanımlanır. Bilgisayardaki birimlerin çalışmasını ve bu birimler arasındaki veri akışını kontrol eden veri işleyen elektronik parçadır. Güçlü bir işlemci ile daha iyi bir performans alınabilir. 

İşlemci ile ilgili detaylı bilgilere CPU-Z adlı programdan öğrenebilirsiniz.

Bilgisayar parçaları hakkında bilinmesi gerekenler 2 ekran kartı

Ekran kartı(Graphics Processing Unit)

Bilgisayardaki en önemli parçalardan biridir.Ekran kartı işlemciden aldığı veriyi dijital analog sinyallere çevirerek monitöre aktaran parçadır.Ekranda gördüğümüz görüntünün kalitesi monitöre ve ekran kartına bağlıdır.Ekran kartları veriyollarına göre

Oyun oynamayı sevenler için işlemciden daha önemli bir parçadır.Daha güncel ve güçlü bir ekran kartı oyun konusunda size daha yüksek bir performans verecektir.

ekran kartlarında temel 4 parça bulunur bunlar sırasıyla;

GPU:

Ekran kartının en önemli parçasıdır.Grafik işlemcisi görüntü hesaplamalarını ve görüntü işlemlerini ekran kartında gerçekleştiren bir yongadır. Günümüz ekran kartlarındaki grafik işlemciler,işlemciye yük bindirmeden görüntü işlemleri çok başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedir.Grafik işlemcilerine GPU (Graphics Processing Unit) denir.

Görüntü belleği(VRAM):

Görüntü ile ilgili hesaplamaların tutulduğu bellektir.VRAM bilgileri GPUdan alır ve bunları saklar.Görüntü belleği arttıkça ekran kartının performansıda artar.

Video BIOS:

Video BIOS  içindeki yazılımı ile ekran kartı içindeki veri akışını düzenler.

RAMDAC(dijital-analog çevirici):

Video Ram’da bulunan dijital görüntü verilerini analog sinyallereçevirir ve monitör çıkış portuna gönderir.Ramdac’ın işlem yapma hızı ekran tazeleme hızını belirler.mesela 60hz olarak ekran kartında ayarlandığında ekranda görüntü saniyede 60 kez yenilenir. Ekran kartı ile ilgili detaylı bilgiye GPU-Z adlı program ile rahatlıkla bakabilirsiniz.

Bilgisayar parçaları hakkında bilinmesi gerekenler 3 Bellek(Ram)

Bellek(Random Access Memory)

Ram’ler bilgisayardaki geçici hafıza birimidir.Elektrik olduğu sürece içinde veri barındırabilir.Elektrik kesildiğinde ise içindeki veriler silinir.Anlık olarak yaptığımız işlemler Ram’de depolanır.Harddiskten veya bir ssd’den kıyaslanamayacak derecede hızlılardır. Ram, İşlemci ile kalıcı bilgilerin depolandığı harddisk dediğimiz bilgi depolama birimi arasında köprü görevi görür. Harddiskte bulunan programlar çalıştırılmak üzere ilk önce RAM’e daha sonra işlemciye gönderilir. Bunun nedeni işlemci tarafından işlem görecek komut ve verilere çok daha hızlı bir şekilde ulaşılma ihtiyacıdır. Harddisk’in veri gönderme hızı işlemciye göre yavaş olduğundan dolayı RAM’lere ihtiyaç duyulmaktadır.

Ram ile ilgili detaylı bilgilere CPU-Z adlı programdan bakabilirsiniz.

Bilgisayar parçaları hakkında bilinmesi gerekenler 4 Anakart

Anakart(Main Board)

Bilgisayardaki bütün parçalar anakartın üzerine takılır. Parçalar arasındaki iletişimi sağlar. Anakartlarda  İntel ve AMD işlemcilerin farklı soket yapıları olduğu için AMD soket yapılı ve İntel soket yapılı olarak ayrılırlar. Ayrıca anakartlar her işlemciyi desteklemezler bunun için alıcağımız anakartın işlemci ile uyumlu olması önemlidir. Bir diğer husus ise anakartın RAM desteğidir sizin ram’ınız 2400hz ise anakartınız 2400hz RAM’ı desteklemelidir. Anakartlar büyüklüklerine göre Mini-ITX,Micro-ATX,standart ATX,EATX(extended atx) ve WTX(workstation atx)olarak sıralanır. Anakart hakkında detaylı bilgi için CPU-Z adlı programa bakabilirsiniz.

Bilgisayar parçaları hakkında bilinmesi gerekenler 5 Harddisk/SSD

Harddisk

Bilgisayarda verileri kalıcı olarak depolayan birimdir.Elektrikler kesilse bile RAM’ın aksine verileriniz silinmez.Harddiskler RPM hızların göre ayrılırlar.Laptoplarda genellikle 5400 RPM hdd bulunur,Masaüstü Bilgisayarlarda ise genellikle 7200 RPM hdd bulunur.Hdd lerde RPM(Revolutions per minute) arttıkça hızda artar.

SSD(solid state disk 

Harddiskin yaptığı şeyin aynısını yapar fakat bu işlemi harddisklerden yaklaşık 10 kat hızlı yapar.SSD’lerde harddisklerdeki gibi mekanik parçalar olmadığı için herhangi bir gürültü yapmaz ve bir harddiskten daha uzun ömürlüdür.SSD ler M2SSD ve standart SSD olarak ikiye ayrılırlar.

Bilgisayar parçaları hakkında bilinmesi gerekenler 6 : Güç kaynağı(Psu)

Güç kaynağı(Power Supply Unit)

Bilgisayarın güç kaynağıdır.Kendisine gelen elektriği parçalara uygun bir biçimde dağıtır. Bilgisayarlarda yer alan PSU lar +3V, +5V, +12V, -12V ve -5V gerilimlerini aynı anda üreterek parçalara dağıtır. Her üretim esnasında elektrostatik (pals)dalgalanmalar oluşturarak eşit dağılım sağlar.Güç kaynakları verimliliklerinegöre  80+,80+ bronz,80+gümüş,80+altın,80+platin şeklinde ayrılırlar.

Bilgisayar parçaları hakkında bilinmesi gerekenlere baktık bugün umarım bilgiler işinize yaramıştır.